StreamYard Nedir? Canlı Yayın Platformu – 14 Gün Bedava

StreamYard Nedir?

Canlı yayın platformları Covid-19 salgını nedeniyle giderek popülerliğini artırıyor. Bu alanda benim gördüğüm en iyi ürünlerden biri Streamyard. Aşağıda Streamyard’ı nasıl kullanabileceğinizi ve diğer detaylarını görebilirsiniz. Ayrıca bu yazıdaki linklerden birine tıklayarak üye olduğunuzda 10 dolar bonus kazanacaksınız. 😉

Kullanımı Kolay Canlı Yayın Platformu

Streamyard.’ı diğer webinar platformlarından ayıran en belirgin özellikleri basitliği ve bir konuk alarak hızlıca canlı yayını yapabilmeniz. Zaten Streamyard.’ın giriş mesajı da bunu doğruluyor. Türkçesi şöyle;

Profesyonel canlı yayınlar yapmanın en kolay yolu

StreamYard, tarayıcınızda kullanabileceğiniz bir canlı yayın stüdyosudur. Konuklarla sohbet edin, ekranınızı paylaşın ve daha fazlası.. Direkt olarak Facebook, YouTube, LinkedIn ve diğer platformlarda canlı yayın yapabilirsiniz.

Evet, gerçekten de Streamyard’a girip canlı yayına başlamak son derece kolay. Özellikle benim denediğim Youtube’da konuklu canlı yayın yapma işi için son derece ideal bir ara. Ama elbette detaylarına da bakalım.

Nasıl Kullanılır?

Streamyard.’ın kayıt mekanizması alışık olduğumuzdan biraz farklı. Ana sayfadaki alana e-postanızı bıraktığınızda size 6 haneli bir giriş kodu gönderiliyor. Bu kodu e-postanızdan alıp karşınıza çıkan ekrana giriyorsunuz ve booom…

İçerde sizi bir ördek karşılıyor. 🙂

“Our mission is to make it super easy for you to create professional live streams.” yani “Bizim görevimiz profesyonel canlı yayınlar yapmanızı çok kolay hale getirmek.” diyor.

İlerle (onward) butonuna bastığınızda ise size hangi canlı yayın kanallarını bağlayabileceğiniz ekran çıkıyor. Seçenekler arasında Facebook (profil/sayfa), LinkedIn (profil/sayfa), Youtube, Periscope, Twitch ve Custom RTMP var.

Dilerseniz hiç bağlantı yapmadan ”Try Broadcast” yazısına tıklayıp test yayını başlatabilirsiniz ama ben LinkedIn, Facebook ve Youtube bağlantılarını birkaç tıkla yaptım.

Bir sonraki ekranda karşımıza ”Yayın Oluştur” (Create a Broadcast) butonu çıkıyor. Bu butona tıklayıp yayın başlatmak isteyince de canlı yayın platformunu seçmemizi istiyor.

Ama yine bunlardan birini seçmeden, ‘Bunu atla, sadece kaydet’ (Skip, record only) linkine tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Ben Youtube’u seçiyorum ve karşıma çıkan ekranda yayın adını, açıklamasını ve kimlerin göreceğini (Privacy) seçiyorum. Privacy seçenekleri şöyle:

 • Public: Herkes görür.
 • Unlisted: Genel arşivde listelenmez, sadece linki paylaştığınız kişiler görür.
 • Private: Sadece size özeldir.

Bu noktadan sonra Streamyard.’ın yayın yönetim ekranına giriyorsunuz ve canlı yayına adımına geçiyorsunuz. Aşağıdaki ekranı detaylı şekilde burada anlatmayacağım ama sağ üst köşedeki ‘Go Live’ butonuna tıkladığınızda canlı yayın başlıyor.

Aşağıda beni gördüğünüz küçük ekranlar yayına aktarılabilecek görüntüleri gösteriyor. Yani dilerseniz tamamen kendinizi de canlı yayına vermeden bir çekim yapabilirsiniz. Bu sayede misafirinizi önceden panele alıp test yapma şansınız oluyor, özellikle de yayın öncesinde.

Canlı yayına konuk almak etmek alt menüdeki ‘Invite’ butonuna tıklayıp size sunulan linki paylaşmanız yeterli. Bu noktadan sonra o kişiyi yayına dahil etme hakkı yine sizin elinizde. Küçük ekranların üzerine geldiğinizde ‘Add to stream’ yazısı çıkıyor ve yayına ekleyebiliyorsunuz.

Elbette kamera ve mikrofon ayarlarını yapabilmeniz mümkün ve eğer evinizde/ofisinizde yeşil/mavi perde varsa arka planınızı değiştirebiliyorsunuz. Sağ tarafta ise sizin yayın yaptığınız kanallardan gelen soruların akışı var. Buraya gelen soruları da ana ekrana alıp daha interaktif bir yayın yapma şansınız var. Canlı yayına markanızın banner’ını ekleyebiliyor ve katılımcılara özel gönderebiliyorsunuz.

Geçen gün popüler SEO aracı SEMRush (14 gün ücretsiz deneyin) da canlı yayınında Streamyard.kullandı. 🙂

Ücretlendirme

Streamyard. ile tek platformdan canlı yayın yapmak ücretsiz. Bu durumda videonun sağ üst köşesine kendi logosunu yerleştiriyor ve ayda 20 saat yayın yapabiliyorsunuz.

Ücretli üyelikler ise Basic pakette aylık 25 dolar, Professional pakette aylık 49$. Yıllık ödemelerde %20 gibi bir indirim var. Bu durumda canlı yayından Streamyard. logosu kalkıyor, sınırsız yayın yapabiliyorsunuz. Logo ve ekran kaplaması giydirip ‘Custom RTMP’ kanallarını ayarlayabiliyorsunuz.

Ücretli üyeler için yayın süresi Basic hesapta 4 saate, Professional’da 8 saate. Basic hesap ile aynı anda 2 farklı platforma yayın gönderebilirken Professional hesapta 5 koldan canlı yayın yapabiliyorsunuz.

Alternatifler

Ecamm Live diye daha uygun ve zengin özellikli bir ürün var ama onu da indirmeme rağmen kullanım konusunda beklediğim sadeliği sunmadığını gördüm. Uygulamalar üzerinden kullanıldığı için hemen tarayıcıya girip yayın yapmak kadar pratik değil.

Diğer bir ürün Restream ki onu tam 1 sene önce incelemişim. 19 dolardan başlayan fiyatları var ama açıkçası o günden bugüne yeniden bir inceleme yapmadığım için detay veremiyorum. Daha kapsamlı bir ürün olduğu için Streamyard.’ın yanında karmaşık kalıyor. Appsumo‘da harika bir kampanyası vardı ve ömür boyu kullanım sadece 49 dolardı. Zapier fırsatından sonra kaçırdığımız en büyük fırsat olabilir. 🙂

14 Gün Ücretsiz Deneme

Fiyatlar böyle bir ürün için makul denilebilir. Ayrıca GirişimlerNet takipçilerine özel olarak bu sayfadaki linklerden birine tıklayarak kaydolduğunuzda normalde sunulmayan 14 günlük ücretsiz deneme süresini kullanabileceksiniz. Yani hiç para ödemeden 2 hafta boyunca StreamYard’ı kullanabilirsiniz. Bu da aylık fiyat üzerinden 12,5 dolar avantaj demek.

Hemen kayıt olmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Kimler Kullanıyor?

Bu ürünü ilk kez Ahmet Kırtok‘un kanalında görmüştüm. Sonra Şahin Seçil de BoostRoas kanalı için satın aldı ve kullanmaya başladı. Beni konuk ettiği bölümde de Streamyard‘ı kullandı. Yukarıda paylaştığım gibi SEMRush gibi büyük bir markanın da bu aracı kullandığını farkettim.

Kimin İçin Uygun?

Bu araç Youtube, Facebook vb. kanallarda özellikle konuk alarak canlı yayın yapmak isteyenler için gerçekten çok uygun bir araç. Aynı anda canlı yayında 3 ekran/kişi de gösterebiliyorsunuz.

Ürünün sadeliği ve kolay arayüzü gerçekten çok büyük avantaj. Dolayısıyla İngilizce bilmeyenler bile bence rahatça kullanabilir.

Canlı yayınlarını interaktif hale getirmek isteyenler soruları ekrana yansıtma, banner ekleme gibi seçeneklerle amacına ulaşabilir.

Şirket canlı yayınını yönetmek isteyen IT uzmanları da bence bu üründen faydalanabilir. Zira siz sadece yönetimi yapıp canlı yayında başkalarını konuşturabiliyorsunuz. Eğer gerçekten çok kanallı daha ileri bir ürün istiyorsanız Restream‘e bakabilirsiniz.

Belki Streamyard için, Streamyard‘ı kullanarak bir test videosu da çekebilirim. Yorumlarınızı aşağıda paylaşarak bana fikir verebilirseniz çok sevinirim. 🙂

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz.

Şu İçerikleri De Beğenebilirsin

YAZAR HAKKINDA: Fırat Demirel

Girisimler.net'in kurucusu ve genel yayın yönetmeni. Teknoloji girişimlerine ve insan hikâyelerine odaklanan araştırmacı yazar. Bilim, tarih ve felsefe sever.

2 Comments

 1. Merhaba

  Öncelikle.. Çok net. Sade. Güven veren Açıklamanız için teşekkür ederim

  http://Www.youtube.com/Notron
  Kanalımda Canlı yayın yapıyorum

  İlk kez Streamyard.com KENDİM kullanacağım

  Canlı sohbetlerimi… Çin ve Türkiye den katılımcılarla yapıyorum

  Çin deki arkadaşlar… Zoom önerdi

  İki ricam var.. Zoom ve Streamyard.com kıyaslaması yaparmısınız

  İkincisi..

  Streamyard.com da.. Daha tam öğrenemedim.. Mesela..
  Canlı Sohbet yaparken.. Power Point sunumu yapmak istiyorum.. Foto göstermek istiyorum

  Bunları nasıl yapacağımı bulamadım

  Tekrar teşekkür ederim

  Kolay gelsin

  1. Ahmet Bey merhaba,

   1) Zoom vs. StreamYard kıyaslaması yapmaya çalışayım. Youtube.com/firatdemirel kanalımdan takipte kalırsanız sevinirim.

   2) Ekran paylaşımı yoluyla sunumunuzu veya istediğiniz görüntüyü ekrana yansıtabilirsiniz. Ama yansıtırken sadece görülmesini istediğiniz şeyi seçmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami