Semrush 2020 Trend Raporu ve Trendyol

Arama motoru optimizasyonu alanındaki en iyi ve en popüler araçlardan biri olan Semrush, 2020 trend raporunu yayınladı. Bildiğiniz gibi Google, hem dünya hem de Türkiye için ‘en çok arananlar’ listesini yayınlamıştı ama Semrush’ın listesi aramaların yanısıra websitesi verilerine de dayanıyor.

Açıkçası listede girişimcilik açısından işimize yarayacak çok fazla bilgi yok. Ama listede Trendyol’un durumunu görünce paylaşmak istedim.

Trendyol.com, moda odaklı eticaret markaları sıralamasında aylık 117.040.908 ziyaretçiyle Nike.com’dan sonra 2. sırada geliyor. Bu inanılmaz trafikte sanırım özellikle Instagram’daki ‘Influencer’ etkisinin de payı var. Trendyol’un yıllık büyüme oranı ise %39 olarak veriliyor.

En popüler e-ticaret siteleri listesine giren bir girişimimiz ise yok, en son sıra 229,6 milyon ziyaretçi rakamıyla homedepot.com’a ait.

Yatırım aramalarında ilk 3 hisseler, emlak ve yatırım fonlarına ait. Dördüncü sırada Bitcoin, 8. sırada ise girişimler (startups) var. Girişimler.net. 🙂

Ayrıca en popüler Google aramalarında Türk astrofizikçi Dilhan Eryurt 2. sırada yer alıyor. NASA’da çalışan ilk Türk kadın olarak haberlere çıkmış. Google, NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’u anmak için Doodle hazırlamıştı ve bu sebeple Haziran ayında inanılmaz bir çıkış yakalamış.

Semrush‘ın hazırladığı infografiği aşağıda paylaşıyorum, raporu detaylarını şu sayfada inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz.

Şu İçerikleri De Beğenebilirsin

YAZAR HAKKINDA: Fırat Demirel

Girisimler.net'in kurucusu ve genel yayın yönetmeni. Teknoloji girişimlerine ve insan hikâyelerine odaklanan araştırmacı yazar. Bilim, tarih ve felsefe sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami