Semrush 2020 Trend Raporu ve Trendyol

Arama motoru optimizasyonu alanındaki en iyi ve en popüler araçlardan biri olan Semrush, 2020 trend raporunu yayınladı. Bildiğiniz gibi Google, hem dünya hem de Türkiye için ‘en çok arananlar’ listesini yayınlamıştı ama Semrush’ın listesi aramaların yanısıra websitesi verilerine de dayanıyor.

Açıkçası listede girişimcilik açısından işimize yarayacak çok fazla bilgi yok. Ama listede Trendyol’un durumunu görünce paylaşmak istedim.

Trendyol.com, moda odaklı eticaret markaları sıralamasında aylık 117.040.908 ziyaretçiyle Nike.com’dan sonra 2. sırada geliyor. Bu inanılmaz trafikte sanırım özellikle Instagram’daki ‘Influencer’ etkisinin de payı var. Trendyol’un yıllık büyüme oranı ise %39 olarak veriliyor.

En popüler e-ticaret siteleri listesine giren bir girişimimiz ise yok, en son sıra 229,6 milyon ziyaretçi rakamıyla homedepot.com’a ait.

Yatırım aramalarında ilk 3 hisseler, emlak ve yatırım fonlarına ait. Dördüncü sırada Bitcoin, 8. sırada ise girişimler (startups) var. Girişimler.net. 🙂

Ayrıca en popüler Google aramalarında Türk astrofizikçi Dilhan Eryurt 2. sırada yer alıyor. NASA’da çalışan ilk Türk kadın olarak haberlere çıkmış. Google, NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’u anmak için Doodle hazırlamıştı ve bu sebeple Haziran ayında inanılmaz bir çıkış yakalamış.

Semrush‘ın hazırladığı infografiği aşağıda paylaşıyorum, raporu detaylarını şu sayfada inceleyebilirsiniz.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Product Hunt'ın kurucusu Ryan Hoover’ın kod yazmadan (no-code) yapılan ürünlerin yükselişiyle ilgili…

Devamını oku

Girişimci olmak kulağa havalı gelse de insanların yeni bir ürüne para ödemesini sağlamak hiç de kolay değil.…

Devamını oku

Kategori sayfaları gibi aşağıda paylaştığım bölümler de sitede gyet anlaşılabilir şekilde duruyor ama ama…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.

Close Bitnami banner
Bitnami