Ortaya: Ürün ve Hizmet Yorumlama Platformu

Ortaya.com, herhangi bir hizmet veya ürün hakkındaki deneyimlerin paylaşıldığı ve puanlandığı bir platform. Yani ne Ekşi Sözlük gibi her telden paylaşımlara izin veriyor ne de Şikayetvar.com gibi sadece şikayetlere yer veriyor. Sadece ürün ve hizmetler hakkında deneyimler paylaşılıyor.

Bir internet sözlüğü formatındaki platformda tahmin edebileceğiniz gibi üç farklı üyelik tipi bulunuyor; okuyucu, yazar ve kurumsal. Yazarlar aktif olarak deneyimlerini yazan kişiler ve yazar olmak için üyeliğin telefon numarasıyla onaylanmış olması gerekiyor. Kurumsal hesaplar ise başka kişiliklerle karışması muhtemel bilinirliği yüksek kişiler onaylı hesaplar olarak tanımlanıyor. Bu hesaplar ise Ortaya Ekibi tarafından onaylanıyor.

Ortaya.com‘un güzel taraflarından biri içeriklerin topluluk tarafından canlı olarak puanlanabilmesi. Hem kullanıcıların verdiği 1-10 arasındaki puanlar ve hem de her deneyime verilmiş geribildirimler (Aynen ve BBO) hesaplanarak içeriklere belli bir puan atanıyor. Bu sayede popüler ve güvenilir içerikler kolayca ayırt edilebiliyor.

Şu an için 30 farklı kategoride deneyimlerin paylaşılmasına aracılık eden girişim sadece ürün değil hizmetlerin, dijital platformların da kullanıcı deneyimlerini paylaşıyor. Yani sitede Ortaya.com hakkında da Girisimler.net hakkında da bir deneyim yazısı yazılabilir. bkz: yukarıdaki ekşi sözlük yorumu.

Güncelleme: GirisimlerNet hakkında yorumlar eklenmiş bile. 🙂

Yatırım Bilgisi?

Henüz yatırım almayan Ortaya.com, NOX İstanbul‘un bir iştiraki olarak hayata geçirilmiş.

Ücretlendirme / Gelir Modeli?

Herhangi bir ücret talep etmeyen girişim büyük ihtimalle kurumsal abonelliklerden ve reklamdan pra kazanacak.

Bu Girişim Tutar mı?

Ortaya.com bir platform olduğu için, kendini kullanıcı içeriklerinden sorumlu tutmuyor ve sitesinde aşağıdaki açıklamaya yer veriyor.

“Herhangi bir içeriğin doğru, gerçek ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir..”

Yani Ortaya.com ilerleyen zamanda ürün/hizmet dünyasının Ekşi Sözlük’ü olabilir ama yazılan içerikle de bir o kadar tartışmalı olacaktır.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

[caption id="attachment_5202" align="aligncenter" width="999"] Hollywood / Los Angeles - Görsel kaynak:…

Devamını oku

FatihaTV için 'The Islamic Netflix' dense de İslamî Youtube demek daha doğru olur. (Bkz: Product…

  • 423
Devamını oku

Geçen haftanın özetiyle yeniden karşınızdayım. 28 Eylül - 4 Ekim arasındaki önemli gördüğüm gelişmeleri…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami