Türkiye’de Çalışanlarına Hisse Veren Girişimler [Liste]

Yemeksepeti, Gittigidiyor, Sahibinden.com gibi çok güçlü bir girişimlerimiz 20 yaşını doldurdu veya doldurmak üzere. Fakat halen 1 milyar dolarlık şirketleri mikroskopla arıyoruz. Bunun hasır altı edilen sebeplerden biri, hisse paylaşımının oldukça sınırlı girişim tarafından sistematik şekilde uygulanması. Bu konuda çeşitli gerekçeler sıralanacak olsa da öncelikle bir durum tespiti yapmanın yerinde olduğunu düşünüyorum.

Daha önce bazı çalışmalarım olsa da nihayete erdiremediğim bu konudaki detaylı tabloyu çıkardıktan sonra üzerine konuşmaya devam edeceğiz. Bkz: 2021 webinar serisi başladı.

İlk iş olarak çalışanlarına hisse veren girişimleri listelemekle başlıyorum. Lütfen katkılarınızı yorum kısmında veya Twitter’dan paylaşmayı ihmal etmeyin.

(Liste rastgele sıralanmıştır, kronolojik olarak güncellenecektir.)

 • Insider: Insider ekibi düzenli bir hisse paylaşım programını yıllardır uygulayan genç girişimlerimizden biri.
 • Yemeksepeti: Yemeksepeti’nin çıkış yaptıktan sonra çalışanlarına bonus verdiğini biliyoruz. Fakat bu durumun şu anda bir sistem dahilinde hisse paylaşımına çevrilip çevrilmediğini öğrenip paylaşacağım.
 • Getir: Bir unikorn olma yolunda ilerleyen Getir’in çalışanlarına hisse teklifinde bulunuyor. Detaylı bilgileri aldıkça sizlerle paylaşacağım.
 • Modanisa: İslami kadın giyimine odaklanan küresel e-ticaret girişimlerimizden Modanisa, 1 yıllık tüm çalışanlarını hissedar yaptığını bugün duyurdu. Çalışanlara ayrılan hissenin bugünkü değerinin 8 milyon TL’yi geçtiği paylaşılıyor.
 • Reengen: Enerji alanındaki IoT girişimlerimizden Reengen’in de çalışanlarına hisse paylaşımı yaptığını öğrendim ve detayları istedim.
 • WalkOVR: Sanal gerçeklik alanında çalışan Walkovr, hisse paylaşımı konusundaki sistemini uygulamaya kısa süre önce başladı. Henüz stajyerlerle 10 civarında çalışana sahip olan girişim hisse paylaşımına en hızlı başlayan girişimlerimizden biri.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mart 2021
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Son Yorumlar

1 Comment

 • Enes Eratılmış

  Merhaba,

  Çalışanlara hisse verilmesi konusunda anlamak istediğim bir nokta var. Çalışanlara belirli uygun fiyatlardan belirli bir havuz yüzde hisseyi satıyor mu? Yoksa çalışanlara belirli süreler ele alınarak bir para karşılığı olmadan mı veriliyor?

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

OnePager VC: Yatırımcılar İçin Girişiminizin Hazır Sayfası OnePager VC, girişimlerin yatırımcılar için…

Devamını oku

12Dakika.com, dijital ortamda iş profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefleyen bir video tabanlı tanışma…

Devamını oku

NiceBoard, bulut tabanlı iş ilanı yayınlama platformu. Hızlıca size özel bir iş ilanı sitesi açmanızı…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir.

Close Bitnami banner
Bitnami