Deneme Kullanıcılarını Müşteriye Çevirmek İçin 8 Tavsiye

Özellikle hizmet olarak sunulan yazılım ürünlerinin deneme süresi sunması kaçınılmaz bir gerçek. Bu konudaki stratejiyi farklı deneyimlerden faydalanarak çizmekte fayda var. Databox’ın blogundaki faydalı bir bir yazıyı genel hatlarıyla ve biraz kendi yorumlarımla aktarmak istedim.

Umarım yeni müşteri adaylarını müşteriye çevirmek konusunda faydasını görürsünüz. Vaktiniz varsa esas yazıdaki tecrübe alıntılarını okumanızı da mutlaka tavsiye ederim. İstatistikler de belli konularda ikna olmanıza yardımcı olacaktır ama sırtınızı tamamen istatistiklere dayamayın derim. 😉

1) Kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir bir ürün geliştirin.

Eğer tecrübeniz yeterli değilse bunu hemen yapamayacaksınız ama başkalarının tecrübelerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

  • Mevcut ürününüzün nasıl kullanıldığını gerek yüz yüze testlerle gerek A/B testleriyle gerekse Hotjar gibi kullanıcı izleme araçlarıyla izleyin ve gerekli dersleri çıkararak ürününüzü güncelleyebilirsiniz.
  • Herkese ürününüzün nasıl kullanılacağını anlatamazsınız fakat kullanıcı karşılama (onboarding) araçlarıyla girişiminizin nasıl kullanılacağını gösterebilirsiniz.
  • Kullanıcılarını eğitmek için bir akademi bölümü açabilirsiniz.
  • Kullanıcı aktivitelerine bağlı otomatik e-postalar gönderebilirsiniz.
  • Deneme (trial) sürecini aktifleştirenlere bire bir destek verin.

2) En değerli özelliklerinizin farkında olun.

Şu iki soru üzerine düşünün: Ürününüzdeki hangi özelliği en çok kullanılıyor ve seviliyor? Bunu rekabet avantajı olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Deneme sürecindeki müşteri adaylarına tüm özellikleri açmayın veya kısıtlı bir şekilde açın.

3. Aciliyet hissi yaratın.

Bu karşı konulamaz bir şey. Mesela 30 gün yerine 14 gün, hatta 7 günlük deneme süreleri verin. Böylece kullanıcıları daha erken karar vermeye teşvik edecek ve daha hızlı müşteri kazanacaksınız.

Aynısını indirimler konusunda da yapabilirsiniz.

4. Kişiselleştirilmiş ürün tanıtımları yapın.

Bunu herkese yapamayabilirsiniz ama bu seçeneği de tamamen göz ardı etmeyin. En azından bunu isteyenler için seçenek sunun. Kişiselleştirme ve doğru bir iletişimin kazanamayacağı çok az müşteri adayı vardır.

5. Deneme sürecine girecek kişilerden ödeme bilgisi isteyin.

Bir çok girişim kredi kartı bilgisi istemeden de deneme sürecini başlatıyor çünkü ödeme bilgisi istemenin müşteri adayı kazanmayı zorlaştırdığı düşünülüyor fakat bu sayede daha istekli müşteri adaylarına odaklanmak gibi bir durum var. Kredi kartı bilgisi verecek kişileri müşteriye dönüştürme oranı muhtemelen daha fazla olacaktır. Bu oranı artırmak için de deneme sürecinin sonunda bir indirim kodu sunabilirsiniz. Ayrıca para iadesi önermeyi ihmal etmeyin.

6. Deneme sürecinin biteceğine dair e-posta gönderin.

Deneme süresi bittikten sonra kayıtsız kalan bir müşteriyi geri döndürmek zor. Fakat bitmeden bir kaç gün veya 1 hafta önce atacağınız epostalarla hem aciliyet hissi yaratabilir hem de kendinizi hatırlatabilirsiniz. Tabii bu sizin son şanslarınızdan biri olduğu için dikkatle yazılmış bir e-posta atmakta fayda var. ,

Eğer yine de müşteriye çeviremezseniz, iletişimi koparmayın.

7. Umutsuz müşterileri de kazanmaya çalışın.

Bazı kullanıcıların para ödemeye uzak olduklarınızı anlayabilirsiniz fakat hemen pes etmeyin. Site ve e-postalar dışında reklamlarla veya tarayıcı bildirimleriyle onlara dokunmaya devam edin. Nazik hatırlatmaların gücüne inanın.

8. Ücretsiz ile ücretli planlar arasındaki geçişi kolaylaştırın.

Bu sayede hem 1. tavsiyeye uymuş olursunuz hem de kullanıcılarınızın kendini daha güvende hissetmesini sağlarsınız.

Sepet

GÜNÜN İÇERİKLERİNİ KEŞFET

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

1 Comment

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler

Girişimci olmak kulağa havalı gelse de insanların yeni bir ürüne para ödemesini sağlamak hiç de kolay değil.…

Devamını oku

Video ve ses içeriklerinin giderek güçlendiği bir dönemdeyiz. Fakat yazının değeri tükenmiş değil. Hatta…

Devamını oku

The SaaS SEO MBA, adından da anlaşılacağı üzere SaaS (hizmet olarak sunulan yazılım) girişimleri için SEO ve…

Devamını oku
About

GirişimlerNet, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Fırat Demirel tarafından kurulan ve topluluk desteği ile büyüyen bir içerik platformudur.

GirişimlerNet'in amacı ekosistemin kalıcı hafızası olmak ve bilgi transferini güçlendirmektir. GirişimlerNet, Patreon destekçileri ve tanıttığını bazı girişimlerden gelir ortaklığı yoluyla gelir elde etmektedir.

Close Bitnami banner
Bitnami