FocusMate: Uzaktan Birlikte Çalışma Aracı

Nedir? Nasıl Çalışır?

FocusMate, çalışma/odaklanma performansını görüntülü görüşmeyle artırmak isteyen bir girişim. ‘Virtual coworking’ olarak tanımlanan bu yöntemle iki kişi tanıştıktan sonra kameraları açık şekilde kendi işlerini yapmaya başlıyor.

FocusMate, bilimsel açıdan karşılıklı denetimin şeffaflık, hesap verebilirlik gibi nedenlerle üretkenliği %200-300 artırdığını iddia ediyor. (Bkz: İşin bilimsel açıklamaları.) Sisteme kayıt olduktan sonra takvimde kimlerin hangi saatler arasında birlikte çalışmaya açık olduğunu görebiliyorsunuz.

Çalışırken kameranız açık kalıyor ama mikrofonu kapatabiliyorsunuz. Ayrıca mesajlaşma bölümü var ama bu oturup mesajlaşmanız için değil, mesela masadan kalktığınızda neden kalktığınızı yazmanız vb. durumlar için. Unutmayın, temel hedef çalışma verimliliğini arttırmak.

Kısacası görüntülü görüşme olsa da oturup karşı taraftakini izlemeniz için de kullanılmıyor. (Elbette bunun için bir engel de yok.) Başlarken ne üzerine çalışacağınızı söylüyorsunuz ve oturup işinizi yapıyorsunuz.

FocusMate‘i bugün ilk kez tecrübe ettim ama benim için çok fark yarattığını söyleyemem. Belki bir kaç deneme daha yapabilirim. Karşımdaki kişi ise bir öğrenciydi ve ders çalıştı.

Gelir Modeli? Ücretlendirme?

Tamamen ücretsiz bir servis. Ancak sürekli canlı yayının internet paketinizi tüketeceğini ve bilgisayarınızın performansını zorlayacağını akılda tutsanız iyi olur.

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami